Jak začít – otázky a odpovědi

Jak začít cvičit Shorinji Kempo?

ČINNOST SPORTOVNÍHO KLUBU MĚSTSKÉ POLICIE KARLOVY VARY PROBÍHÁ DÍKY LASKAVÉ PODPOŘE STATUTÁRNÍHO MĚSTA KARLOVY VARY.


Je to jednoduché:

1.Doporučuji přečíst základní informace o Shorinji Kempo, které najdete na našich webových stránkách.

2.Pokud máte zájem o cvičení, kontaktujte prosím instruktora Miroslava Ponerta. V rubrice Kontakty, najdete veškeré informace anebo napište e-mail: miro.ponert@seznam.cz. Nejjednodušší  pro Vás bude přijít se podívat na trénink Shorinji Kempo   a popovídat si s instruktorem nebo studenty o cvičení Shorinji Kempo.

3.Nevadí, že jsem úplný začátečník?

Rozhodně ne, právě naopak, trénink je vedený tak, aby si techniky osvojili  i začátečníci. Začátečníci cíleně cvičí s pokročilými studenty, to proto, aby viděli pokročilejší provedení technik Shorinji Kempo a měli tak motivaci pokračovat se studiem. Postupujeme od jednoduchého ke složitějšímu.

4.Co si mám vzít s sebou na cvičení?

Na cvičení Shorinji Kempo je předepsáno čisté Dogi ( kimono), to znamená, bílé kalhoty a kabát převázaný pásem. Pro začátek  stačí sportovní tepláková souprava.

Později, až ucítíte, že se Vám studium Shorinji Kempo zamlouvá, můžete si u nás objednat  Dogi.

5.Jaké mám možnosti vzdělávání se v Shorinji Kempo?

Základní výuka Shorinji Kempo probíhá 2x týdně, v dalších hodinách se učíte základům gymnastiky. Jednou týdně můžete navštěvovat hodinu zaměřenou speciálně ne úderové techniky. Další možností, jak zvyšovat svou technickou úroveň, je pravidelně se zúčastňovat seminářů, soustředění a letních kempů Shorinji Kempo jak u nás, tak i v zahraničí.

K dispozici máme sylaby, kde jsou popsány techniky Shorinji Kempo a dále DVD s tématikou Shorinji Kempo. Další učební materiály se připravují.

Shorinji Kempo v ČR je zastřešeno IKA. Hlavním instruktorem pro ČR je sensei Tameo Mizuno, 8.Dan Shorinji Kempo, který také dohlíží na rozvoj a technickou úroveň Shorinji Kempo v ČR.

6. Jak jsou v  Shorinji Kempo rozděleny technické stupně?

Technické stupně v Shorinji Kempo jsou rozděleny na dětské 7 – 12 let a žákovské, bez rozdílu věku od 4.kyu do 1.kyu,mistrovské, 1 – 9 Dan. Barevné odlišení technických stupňů je : 5.kyu – žlutý pás, 4.kyu - oranžový pás, 3.kyu – zelený pás, 2.kyu – modrý pás, 1.kyu – hnědý pás, 1.Dan – 8.Dan černý pás. Cena za zkoušky na žákovské stupně je 350,-Kč na  5.kyu – 4.kyu, 450,-Kč na 3.kyu – 2.kyu, 650,-Kč na 1.kyu. Zkouška na Dan je odvozena od cen zkušebního řádu IKA.

7. Kdy mohu dělat zkoušky na technický stupeň?

Většině studentů, trvá přibližně  rok ode dne, kdy začnou chodit  pravidelně na tréninky, než proniknou do systému. Nemusíte se bát, že je to dlouhá doba, rok cvičení Shorinji Kempo uteče velmi rychle. Po první zkoušce, kdy student získá 5.Kyu – žlutý pás, může dle zkušebního řádu vykonat další zkoušku za 4.měsíce. V našich podmínkách studenti většinou vykonávají zkoušku 1x až 2x do roka. Měřítkem k vykonání zkoušky je technická vyspělost studenta a hlavně jeho psychická a duševní vyzrálost. Nedovolím vykonávat zkoušku lidem, kteří mají sklony k agresivitě a násilí, nebo těm, kteří by svým chováním poškozovali duchovní principy Shorinji Kempo. S takovými studenty se bohužel musíme rozloučit.

8. Kolik stojí cvičení Shorinji Kempo?

Cvičení stojí 600,- Kč na měsíc pro děti a mládež,  850 pro dospělé na měsíc. Tréninky pro děti jsou jednou týdně a to v úterý a středu od 15:30 hodin., tréninková jednotka trvá 60 minut. Mládež a dospělí cvičí v úterý a středu, tréninková jednotka trvá 60. -70. minut. Tyto ceny za tréninky jsou vázané přihláškou a členstvím v klubu. V Praze cvičíme jednou týdně a to v pondělí od 18:00 hodin. Tréninková jednotka trvá 90 minut. Cena tréninkové jednotky je 250,-Kč. Ceny nevázané přihláškou v klubu a nebo vázané přihláškou v klubu ale účast na trénincích je nepravidelná, nárazová, cena za 60minut činí 200,-Kč a cena za 90. min činí 300,-Kč. Příspěvky se platí  pololetně. Platby se provádí v září a v únoru daného školního roku. Každý student si dále hradí zkoušky, semináře a letní kempy. Ceny seminářů  jsou proměnlivé a jsou odvozeny  od pronájmu za tělocvičny a od ceny, kterou  instruktor určí.

9.  Jak je to s pojištěním proti úrazu na tréninku?

Pojištění proti úrazu si každý člen zajistí sám. O možnosti a výši pojištění pro případ úrazu je vhodné se informovat u pojišťovacího agenta.

10.  Kdo je zkušebním komisařem, kolik stojí zkouška a jak bude potvrzena?

Zkoušky na technické stupně uděluje sensei Miroslav Ponert nebo jiný sensei, kterého sensei Mizuno pověří. Po udělení technického stupně obdrží student certifikát, který stvrzuje zkoušku na daný technický stupeň.

Ceník zkoušek na technické stupně bude  dostupný na našich webových stránkách.

11. Mám 1.Dan v (karate, judu, aikido apod.) můžu  navazovat další zkouškou a získat tak 2.Dan Shorinji Kempo?

Ne nemůžete. Pokud máte udělený technický stupeň z jiného systému, neplatí Vám v Shorinji Kempo. Shorinji Kempo metodika je odlišná od jiných systémů.

Všechny kluby Shorinji Kempo po celém  světě se řídí stejnými osnovami, cvičí stejné techniky a řídí se stejnými základními principy.

Pokud začnete studovat Shorinji Kempo a máte například 10. Dan z jiného bojového umění,  budete muset začít od bílého pásu. Na tréninku Shorinji Kempo nemůžete nosit ani barevné označení vašeho technického stupně, získaného v jiném bojovém umění. Mohlo by to způsobit zmatek a  nedorozumění mezi ostatními studenty a instruktory.

12. Jaké věkové kategorie mohou cvičit Shorinji Kempo?

Shorinji Kempo mohou začít cvičit děti již od šesti let věku. Věk v Shorinji Kempo nehraje roli, můžete začít cvičit klidně i v šedesáti letech pokud máte chuť a zájem  naučit se něco nového.

13. Je vhodné cvičení Shorinji Kempo pro ženy?

Shorinji Kempo provozuje po celém světě mnoho žen bez jakýchkoliv problémů. Techniky Shorinji Kempo nejsou založeny na síle, takže ani jako  žena  nebudete mít s praktikováním Shorinji Kempo problém.

14. Cvičím bojové umění odlišné od Shorinji Kempo,  můžu současně s ním cvičit tento systém?

Shorinji Kempo má své charakteristické pohyby a tím se právě odlišuje od jiných bojových umění. Zejména začátečníkům nedoporučuji trénovat Shorinji Kempo a zároveň další bojový systém, vycházející z jiných  pohybových vzorců a principů.

15. Mohu cvičit Shorinji Kempo v ČR také jinde než v Karlových Varech?

Shorinji Kempo klub Karlovy Vary je prvním klubem v ČR, kde se Shorinji Kempo může vyučovat. Pokud se najdou další instruktoři Shorinji Kempo, kterým bude přidělen certifikát,  bude možnost cvičit Shorinji Kempo i na dalších místech  po celé ČR.

15 Rád bych si založil Shorinji Kempo klub u nás  v našem městě. Jaké jsou podmínky?

Je důležité navštěvovat náš klub a studovat techniky a filosofii Shorinji Kempo. Dále je nutné, pokud by to bylo finančně možné, navštěvovat dojo mistra Mizuna v Londýně nebo se zúčastnit seminářů, Gasshuku a  letních kempů.

Po složení mnoha  zkoušek, které potvrdí Vaši technickou  způsobilost, morální, duchovní a duševní kvality, které jsou nezbytné pro výuku a filosofii Shorinji Kempo, je třeba získat  svolení IKA. Doporučení nebo souhlas dává  sensei Miroslav Ponert a Tameo Mizuno.

Komentáře nejsou povoleny.