Historie Shorinji Kempo

So Doshin in front of his dojo, in 1947

Historie
Shorinji Kempo má kořeny ve staré Číně ve známém klášteře Shaolin.

Shorinji Kempo je dynamický systém založený v Japonsku v roce 1947. Zakladatelem Shorinji Kempo, byl (kaiso) Doshin So,  který před tím strávil 18 let v Číně. Doshin So vytvořil  systém, který učí  lidi  získat sebejistotu , sílu, soucit a touhu pomáhat ostatním. Shorinji Kempo se rozšířilo do 32 zemí a má přes 3.100 oficiálních klubů.

Neoddělitelnou (neopomenutelnou) součástí Shorinji Kempo je aktivní praktikování filosofie vycházející ze Zen buddhismu. A to nejen při hodinách, ale i v každodenním životě. Praktikování této filosofie je jeden z hlavních prvků, který odlišuje Shorinji Kempo od většiny ostatních bojových umění. Za zmínku stojí také to, že to bylo právě rozšíření této filosofie, co vedlo Doshin So k založení Shorinji kempo.

Nástěnná malba v Shaolinském chrámu zobrazující trénující mnichy.

Kořeny buddhismu sahají téměř 5000 let do Indie . Z Indie se buddhismus rozšířil do mnoha zemí, včetně Číny. V šestém století, zakladatel Zen buddhismu Bodhidharma představil Kempo, v legendárním Shaolinském klášteře (‘Shorin-Ji’ v japonštině), který se nachází v prefektuře Honan. Zde se Kempo stalo hlavní formou duchovní přípravy buddhistických mnichů a klášter se stal známý pro svá bojová umění.  Odtud se také bojové techniky rozšířily do ostatních oblastí Číny. Nástěnné malby mohou být ještě dnes viděny v Shaolinském chrámu.

Jedná se o moderní japonské bojové umění, které má vztah k tradicím kung fu. Japonské Shorinji je japonský překlad čínského výrazu Shaolin a kempo znamená pěst. Přesný překlad znamená „šaolinská cesta pěstí“.

Na přelomu 19.a 20. století, během tzv. boxerskěho povstání, zničila čínská vláda z pocitu ohrožení většinu Shaolinských klášterů, ve kterých se mimo jiné vyučovala filosofie buddhismu, jež se nehodila do systému těchto vlád. Shaolinští mniši byli pronásledováni, vězněni a zabíjeni. Jejich bojové techniky však nadále zůstaly zachovány v prostředí podsvětí a různých tajných společností, jimž sloužily jako prostředek ochrany proti banditům a zkorumpovaným úředníků. Mnoho různých forem Kempo bylo vyvinuto a udržováno při životě právě pouze prostřednictvím těchto tajných společností. V tomto prostředí se Doshin So v Číně pohyboval. A ačkoliv bylo praktikování bojových umění v Číně v té době přísně zakázáno, stal se po tvrdém tréninku 21. mistrem stylu Giwamon Ken.

ČINNOST SPORTOVNÍHO KLUBU MĚSTSKÉ POLICIE KARLOVY VARY PROBÍHÁ DÍKY LASKAVÉ PODPOŘE STATUTÁRNÍHO MĚSTA KARLOVY VARY.


Komentáře nejsou povoleny.